ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

гр.София, 29.12.2020г.

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Гражданско отделение, в закрито заседание на двадесет и девети декември, през две хиляди и двадесета година, в състав :

 

                                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: СТЕФАН  КЮРКЧИЕВ

 

като провери редовността, допустимостта на образуваното исково производство, съобрази извършените процесуални действия на ищеца по отстраняване на нередовности в исковата молба по докладваното гр. дело1996 по описа за 2019г., намира  следното:

Производството е образувано по предявените на основание чл. 64, т.2 от ЗОПДНПИ (отм.) искове на КПКОНПИ срещу „К.“ ООД, „Т.“ ЕООД и „Е.“ ООД, чиито предмет е обявяването на относителна недействителност по отношение на Държавата на извършени сделки с акции на „Д.“ АД с ЕИК *******.

В исковата молба се посочва, че в Софийски градски съд е вече внесено искане за отнемане на противозаконно придобито имущество на няколко лица, по които е образувано гр.д. № 3406/2016г. по описа на І-15 състав при І ГО на СГС.

Както изложените в първоначалното искане на КПКОНПИ доводи, така и в постъпилата по изискване на настоящия състав на съда  уточнителна молба с вх. № 304984/21.12.2020г.  ищецът КПКОНПИ поддържа категорично, ясно и недвусмислено твърдения относно естеството на търсената правна защита и относно правния интерес от предявяването на искането, с което съдът е сезиран.

Правният интерес от предявяването на иска, според КПКОНПИ, бил мотивиран единствено от факта на извършването на две разпоредителни сделки с вече  запорираните акции на „Д.“ АД, които акции са предмет на отнемане в производството по рр.д. № 3406/ 2016г. по описа на СГС, I ГО - 15 състав. Първата сделка имала за предмет прехвърлянето на 91 % от капитала на „Д.“ АД - от прехвърлителя  „К.“ ООД  на приобретателя „Т.“ ЕООД,  а втората сделка имала за предмет прехвърлянето на 91 % от капитала на „Д.“ АД от прехвърлителя „Т.“ ЕООД на приобретателя „Е.“ ООД.  

Според петитума на искането - търсената правна защита се изразява в обявяване на недействителност спрямо Държавата на извършените с вече запорирани акции от капитала на "Д." АД правни сделки  между трите ответни дружества, доколкото сделките били сключени въпреки правните последици на Определение № 9/21.05.2015 г., допълнено с Определение от 28.05.2015 г. по гp.д. № С- 10/2015 г. по описа на ІVД състав, с което е допуснато обезпечение на бъдещите искове на КПКОНПИ за отнемане в полза на държавата на акции представляващи 91 % от капитала “Д.” АД с ЕИК ******* на стойност от 7 244 897, 66 лева.

Ответниците са оспорили допустимостта на предявените срещу тях искове.

  Като съобрази от една страна очевидната свързаност между предмета на настоящото дело и предмета на вече споменатото по- горе гр.д. № 3406/2016г. по описа на І-15 състав при І ГО на СГС, а от друга страна – правните последици на постановеното от АС София Определение № 3820/19.11.2019г., настоящият състав на съда достигна до извода, че липсва правен интерес от предявяването на исканията, с които настоящият състав на съда е сезиран.

Доколкото правният интерес е абсолютна положителна процесуална предпоставка за съществуването и упражняването на правото на иск, за която съдът е длъжен да следи служебно – липсата на тази предпоставка налага производството по настоящото дело да бъде прекратено, в хипотезата на чл. 130 от ГПК, като недопустимо.

При изложените от КПКОНПИ фактически твърдения – не е необходима търсената правна защита, която би могла да бъде постигната, посредством предявения пред настоящия състав на съда иск. Това е така, доколкото относителната недействителност на сделките с вече запорирани акции на “Д.” АД с ЕИК ******* в размер 91 % от капитала на това дружество, произтича от самия закон и се свързва с правното действие на наложената към момента на извършване на сделките обезпечителна мярка - чл. 401 от ГПК във вр. с чл. 452 от ГПК.

С други думи, да защити правата си, в описаната в исковата молба хипотеза- Държавата чиито права и законни интереси КПКОНПИ е оправомощена да защити- не се нуждае от предявяване на нов специален иск, с какъвто настоящия състав е сезиран, при положение, че исковете по висящия процес по гр.д. № 3406/2016г. по описа на І-15 състав при І ГО на СГС са били предварително обезпечени.

Държавата се ползва от правните последици на вече допуснатото обезпечение, а извършването на атакуваните правни сделки между ответниците не би могло да засегне обезпечените й вече права. Обективно липсва правен интерес от сезирането на съда и продължаването на процеса в конкретната хипотеза би довело до ненужен разход на процесуални усилия и средства.

Така мотивиран, на основание чл. 130 от ГПК съдът

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

ВРЪЩА ИСКОВАТА МОЛБА И ПРЕКРАТЯВА ПРОИЗВОДСТВОТО по гр. дело1996 съгласно описа за 2019г. на І-8 с-в, при Софийски градски съд, което е образувано по исковата молба на К. за п. на к. и за отнемане на незаконно придобитото имущество, гр. София, бул. „*******, срещу „К.“ ООД *******, със седалище ***, „Т.“ ЕООД с ЕИК *******и седалище ***, и „Е.“ ООД с ЕИК *******и седалище ***, с предмет обявяване на относителна недействителност по отношение на Държавата, на извършени сделки по прехвърляне на 91% от капитала на „Д.“ АД с ЕИК *******, на стойност от 7 244 897, 66 лева.

 

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Софийски Апелативен съд, в едноседмичен срок от връчването на препис от съдебния акт на ищеца.

                                                                                                             

                                                                                                             СЪДИЯ: