Р  Е  Ш  Е Н  И  Е № 195/8.11.2022 г.

Гр. Ямбол, 08.11.2022 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

ЯМБОЛСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, първи състав, в публично заседание на двадесет и четвърти октомври две хиляди двадесет и втора година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИМИТРИНКА СТАМАТОВА

 

при секретаря Кр. Юрукова – Стоянова, разгледа докладваното от съдията адм. д. № 241 по описа за 2022 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е образувано по жалба на Б.Ж.Ж. *** против Заповед № 4581з-1378 от 10.08.2022 г. на Ректора на Академията на Министерството на вътрешните работи, с която на осн. чл. 109, ал. 1, т. 6 във вр. с чл. 163, т. 4 и чл. 168, т. 5 и т. 7 от Правилника за устройството и дейността на Академията на Министерството на вътрешните работи, жалбоподателят е отстранен от академията. Твърди се, че оспорената заповед е незаконосъобразна и неправилна, както и че при издаването й са допуснати съществени нарушения на административнопроизводствените правила. Сочи се също, че приетата  фактическа обстановка не отговаря на действителното положение. Иска се отмяна на заповедта и присъждане на направените по делото разноски.

В съдебно заседание жалбоподателят Ж. участва лично и с упълномощения от него процесуален представител. Последният поддържа жалбата изцяло на изложените в същата и в представените писмените бележки основания. Заявява, че не оспорва фактите, изложени в оспорената заповед, но счита, че процедурата по отстраняването    не е съобразена с разписаното в Закона за министерство на вътрешните работи и подзаконовите актове по прилагането му. 

Ответната страна, редовно призована, не се явява в съдебно заседание. Същата не изпраща и процесуален представител. В постъпилия писмен отговор вх. № 2315/27.09.2022 г. жалбата се оспорва изцяло, като се изразява становище за неоснователност на същата. Иска се отхвърляне на последната, като в условията на алтернативност се прави възражение за прекомерност на разноските за адвокат, направени от страна на жалбоподателя.

След като извърши цялостна преценка на всички събрани по делото доказателства, съдът приема за установена следната фактическа обстановка:

По делото не се спори, че жалбоподателя Б.Ж., към 09.07.2022 г. е бил курсант от  трети висш редовен курс на факултет „Пожарна безопасност и защита на населението“ на Академията на МВР.

По повод постъпили в Академията  сведения, че курсантът Ж. е бил замесен в инцидент на 09.07.2022 г., с писмо рег. № 4581р-11171 от 15.07.2022 г., Ректорът на  същата поискал от Началника на РУ – Ямбол към ОД на МВР – Ямбол информация относно повода за задържането на Ж., извършил ли е някакво престъпление или нарушение и има ли образувано досъдебно производство по случая.

С писмо рег. № 167900-4779 от 21.07.2022 г. на РУ – Ямбол, Ректорът на Академията на  МВР бил уведомен за следното: „На 09.07.2022 г. в РУ Ямбол е образувано Бързо производство № 462/2022 г. по описа на същото затова, че на 09.07.2022 г., около 03:07 часа в гр. *, по ул. „**“ лицето Б.Ж.Ж., ЕГН: ********** управлява л.а. „**“ с рег. № ***** с концентрация на алкохол над 1,2 на хиляда, а именно 1.80 на хиляда, установено по надлежния ред. Престъпление по чл. 343б, ал. 1 от НК.

Във връзка с горното Ж. е бил задържан на основание чл. 72, ал. 1, т. 1 от ЗМВР за срок от 24 часа. Към настоящия момент разследването по горепосоченото производство е приключено и същото е изпратено в ЯРП за решаването му по същество“.

По повод на тези данни била извършена проверка, като установеното от нея е изложено в   приложената към делото Докладна записка рег. № 4581р-12420 от 08.08.2022 г., изготвена от Декана на факултета по ПБЗН.  Видно от   въпросната докладна записка,  последният е приел, че деянието на жалбоподателя Ж. е грубо дисциплинарно нарушение съгласно чл. 162, т. 10 и т. 12 от Правилника за устройството и дейността на Академията на МВР (морална разпуснатост, злоупотреба с алкохол и уронване на престижа на Академията) и е предложил на  ректора курсанта Ж. да бъде отстранен от Академията на МВР.

Към делото е приложено и писменото обяснение, дадено от жалбоподателя (рег. № 4581р-11502 от 21.07.2022 г.), в което същият по същество не оспорва обстоятелството, че на 09.07.2022 г. е управлявал МПС – лек автомобил „**“ с рег. № ***** след употреба на алкохол и без да притежава свидетелство за управление на МПС, както и че бил спрян за проверка, отведен за вземане на кръвна проба, а впоследствие – задържан от органите на МВР за 24 часа, но заявява, че е сторил това, тъй като се наложило да помогне на приятел, който не се чувствал добре.

Видно от представената  Заповед № 4581з-1184/02.12.2019 г., издадена от Ректора на Академията на МВР, на жалбоподателя било наложено дисциплинарно наказание „писмено предупреждение“ за срок от три месеца за извършено на 30.10.2019 г. нарушение по чл. 162, т. 5, пр. 2 от ПУДАМВР във вр. с чл. 15, т. 3, предложение първо от Правилника за настаняването и ползването на общежитията на Академията на МВР.

По делото е представена   и  Заповед № 4581з-1262/15.10.2021 г., издадена от Декана на факултет ПБЗН, с която на Ж. е наложено дисциплинарно наказание „мъмрене“ за срок от три месеца за нарушение по чл.  15, т. 3, 4 и 5 от Правилника за настаняването и ползването на общежитията на Академията на МВР.

Със Заповед № 4581з-1378/10.08.2022 г. на Ректора на Академията на МВР, на осн. чл. 109, ал. 1, т. 6 във вр. с чл. 163, т. 4 и чл. 168, т. 5 и т. 7 от Правилника за устройството и дейността на Академията на МВР, на Б.Ж. е наложено наказание „отстраняване от академията“, считано от датата на връчване на заповедта, като на осн. чл. 112, ал. 1 от Правилника е разпоредено същият да възстанови съответните разходи за обучението си. Заповедта е връчена на жалбоподателя на 24.08.2022 г. и именно тя е предмет на оспорване в настоящото съдебно производство.

С оглед на така установената фактическа обстановка, съдът прави следните правни изводи:

Жалбата е подадена в срок и е допустима. Разгледана обаче по същество, тя се преценява като НЕОСНОВАТЕЛНА, по следните съображения:

Съгласно чл. 2, ал. 1 от Правилника за устройството и дейността на Академията на Министерството на вътрешните работи, Академията е университет, създаден с Решение на Народното събрание – държавно висше училище за професионална подготовка на специалисти и извършване на научноизследователска дейност за нуждите на МВР и на гражданското общество в Република България. Обучаваните в академията, видно от разпоредбата на чл. 54, ал. 1  са курсанти, студенти, докторанти и специализанти, а съгласно ал. 2 на същия член, курсант е този, който се обучава за придобиване на образователно-квалификационната степен „бакалавър“ за нуждите на МВР.

Задълженията на курсантите са посочени в чл. 72 от Правилника, като в т. 2 е предвидено, че са длъжни да спазват установените ред и дисциплина, а в т. 17 – да допринасят със своята подготовка и гражданско поведение за издигане на престижа и авторитета на академията.  Дисциплинарните нарушения са предвидени в чл. 162 от Правилника, а дисциплинарните наказания – в чл. 163 от същия. В раздел IV пък се съдържат правила относно определяне на дисциплинарните наказания и реда за налагането им. От тези разпоредби е видно, че дисциплинарното наказание се налага с мотивирана писмена заповед, в която се посочват: извършителят; мястото, времето и обстоятелствата, при които е извършено нарушението; доказателствата, въз основа на които е установено нарушението; правното основание и наказанието, което се налага; срокът на наказанието; пред кой орган и в какъв срок може да се обжалва.  Заповедта се връчва срещу подпис на обучавания, като се отбелязва датата на връчването. Дисциплинарното наказание се налага не по-късно от два месеца от откриване на нарушението и не по-късно от една година от извършването му, като наказанията се налагат със заповеди от ректора – за всички дисциплинарни наказания и от декана – за наказанията „мъмрене“, „писмено предупреждение“ и „порицание“.  Дисциплинарните нарушения се установяват от преките началници на обучаваните, които задължително ги изслушват или приемат писмените им обяснения.

В конкретния казус между страните по делото не се спори, че както към 09.07.2022 г., така и към момента на издаване на оспорената заповед, жалбоподателят Ж. е бил курсант от трети висш редовен курс на факултет „Пожарна безопасност и защита на населението“ на Академията на МВР.  С оспорената заповед на същия е било наложено дисциплинарно наказание „отстраняване от академията“  за извършени нарушения по чл. 168, т.  5 и т. 7 от Правилника, а именно уронване престижа на академията и извършване на други особено тежки дисциплинарни нарушения, характерът и последиците от които са несъвместими с продължаване на обучението за служба в МВР. Заповедта е издадена от ректора на Академията на МВР, същата е мотивирана съобразно изискванията на чл. 171 от ПУДАМВР, съдържа всички реквизити и е съобразена с материалния закон.

Както вече бе посочено по-горе, видно от приложеното към делото писмо рег. № 167900-4779 от 21.07.2022 г., жалбоподателят Ж. е управлявал МПС – лек автомобил „**“ с рег. № ***** с концентрация на алкохол в кръвта си над 1,2 на хиляда, а именно 1.8 промила, установено по надлежния ред, което съставлява престъпление по чл. 343б, ал. 1 от НК и което е наложило същият да бъде задържан на основание чл. 72, ал. 1 от ЗМВР за срок от 24 часа. От обясненията на Ж., които същият е дал на 21.07.2022 г. по повод извършваната проверка става ясно, че вечерта на 08.07.2022, заедно със свои приятели се е намирал в заведение в с. М., където са употребили алкохол, както и че въпреки, че самият той не притежава свидетелство за управление на МПС, е предприел управлението на лекия автомобил, което очевидно е станало достояние както на приятелите му, така и на работещите във въпросното заведение. Предвид обстоятелството че извършеното съставлява престъпление по смисъла на чл. 343б, ал. 1 от НК, за което е  бил задържан от органите на МВР и срещу него е образувано наказателно производство, несъмнено е налице тежко дисциплинарно нарушение, характерът и последиците от които са несъвместими с продължаване на обучението за служба в МВР.  Недопустимо е един бъдещ служител на МВР да извършва противообществени прояви и да има поведение в разрез със законите на страната, чието спазване  всъщност е призван да  пази.  Освен това, едно подобно поведение  на курсант от Академията неминуемо вреди и на престижа на  последната, доколкото то е станало достояние и на външни за нея лица, накърнило авторитета на учебното заведение и е разколебало доверието в него. 

Жалбоподателят, чрез процесуалния си представител твърди, че не е спазен редът за налагане на дисциплинарното наказание, предвиден в ЗМВР,  тъй като не е ясно с какъв акт е започнало самото дисциплинарно производство, не е налице заповед за определяне на комисия, която да извърши проверката, не е предоставена възможност на жалбоподателя да се свърже с адвокат, нито пък му е разяснена възможността да посочи служител на МВР, който да го подпомага в защитата му, не е запознат с обобщената справка, не е изслушан и не са приети писмените му обяснения.   Тези възражения съдът намира за неоснователни.

Видно от разпоредбата на чл. 160, ал. 1 от ПУДАМВР, дисциплинарни наказания по реда на ЗМВР и актовете за неговото прилагане се налагат за дисциплинарни нарушения, извършени от служители на МВР – обучавани в академията.  За курсантите, студентите и докторантите, които не са служители на МВР изрично е предвидено в ал. 2 на същия член, че носят дисциплинарна отговорност за нарушения по този правилник и други актове на академията. Редът за  определяне и налагане на дисциплинарни  наказания е предвиден в правилника - Раздел IV от същия, като в чл. 169 е  посочено, че дисциплинарните нарушения се установяват от преките началници на обучаваните, които задължително ги изслушват или приемат писмените им обяснения. Следователно, не е необходимо нито издаването на изричен акт за започване на дисциплинарното производство, нито пък определянето на комисия, която да извърши проверката. В настоящия казус, от доказателствата по делото се установява, че нарушенията, извършени от жалбоподателя Ж. са установени от прекия му началник – Декана на факултета по ПБЗН, който е приел и писмените му обяснения. Изготвянето на обобщена справка, каквато се изисква в ЗМВР, както и възможност да посочи служител на МВР, който да го подпомага в защитата му   не е предвидена. Субсидиарно приложение на ЗМВР досежно процедурата за налагане на дисциплинарно наказание също не е предвидено. Напротив, в чл. 5, ал. 2 от ПУДАМВР изрично е посочено, че за неуредените в този правилник въпроси се прилагат Законът за висшето образование (ЗВО), законът за развитието на академичния състав в Република България (ЗРАСРБ), Правилникът за прилагане на Закона за развитието на академичния състав в Република България (ППЗРАСРБ) и други нормативни актове в областта на науката и образованието.

От страна на жалбоподателя се твърди още, че доколкото липсва влязла в сила присъда за извършеното от него, не е доказан факта на извършване  на дисциплинарното нарушение. Това твърдение също е несъстоятелно. На първо място следва да се отбележи, че дисциплинарната и наказателната отговорност са съвсем отделни и независими. Отделно от това,  осъждането с влязла  в сила присъда за умишлено престъпление от общ характер (каквото е и това по чл. 343б, ал. 1 от НК) е самостоятелно основание за отстраняване от академията по чл. 109, ал. 1, т. 5 от ПУДАМВР и е различно от това по чл. 109, ал. 1, т. 6 от Правилника, на което е отстранен Ж..

Що се отнася до причините, поради които жалбоподателят е предприел управлението на МПС след употреба на алкохол и без да притежава свидетелство за управление на МПС, съдът намира същите за ирелевантни.  Дори да се приеме, че негов приятел действително се е почувствал зле,  е  следвало да бъде повикан екип на Спешна помощ или да се ползват услугите на такси за придвижване до гр. Ямбол, а не да предлага да „услужи с автомобил“, както сам се изразява в обясненията си Ж..

С оглед всичко изложеното съдът намира, че оспорената Заповед  № 4581з-1378 от 10.08.2022 г. на Ректора на Академията на Министерството на вътрешните работи е напълно законосъобразна. Подадената против нея жалба е неоснователна и като такава, следва да бъде отхвърлена.

 Водим от горното, ЯАС, първи състав,

 

 

 

 

 

Р    Е    Ш    И :

 

 

 

ОТХВЪРЛЯ жалбата на Б.Ж.Ж. ***, със съдебен адрес:***, чрез адв. И.С. против Заповед № 4581з-1378 от 10.08.2022 г. на Ректора на Академията на Министерството на вътрешните работи.

Решението ПОДЛЕЖИ на обжалване пред ВАС на РБ в 14 – дневен срок от получаване на съобщението, че е изготвено.

 

 

 

 

 

 

                                      СЪДИЯ:/п/ не се чете